Novinky
Brúska pre taktické nože M-442

EdgeCraft® Tactical® Diamond Hone Manual Knife Sharpener M442: Špeciálne navrhnutá pre taktické (vojenské) nože. Táto kompaktná a robustná 2-stupňová manuálna brúska na nože je navrhnutá tak, aby umožnila brúsiť mnoho taktických nožov...

viac
Brúska na nože pre rybárov M-710

Chef'sChoice ® Marine Sharpening Station™ Diamond Hone® Sharpening System M710 Je to absolútna novinka vo výrobnom programe. Táto brúska na nože je napájaná z 12 V batérie, alebo cez adaptér na 230 V. Je...

viac

2 stupňová technológia brúsenia

Úvod Elektrické brúsky

Dvojstupňové elektrické brúsky na nože.

Dvojstupňové brúsenie

 

Brúska je osadená dvoma pármi kotúčov a celý proces brúsenia prebieha v dvoch etapách.

  1. stupeň – hrubé brúsenie čepele
  2. stupeň – leštenie / obťahovanie reznej hrany.


Tlak na brúsnu plochu – diamantovým brusivom pokryté kotúče v obidvoch stupňoch brúsenia sú pritláčané k čepeli noža cez pružinu. Tá zabezpečuje, že tlak je konštantný. Obsluha, ak hrubo neporuší návod na obsluhu, nemôže tento tlak ovplyvniť. Čo má za následok spolu s nízkymi otáčkami brúsnych kotúčov, že nedochádza k prehriatiu reznej hrany noža a teda ani k zmene štruktúry ocele. Čepeľ noža má aj po niekoľkokrát opakovanom brúsení tie isté vlastnosti, aké jej dal výrobca.

Trochu teórie: pri zohriatí zakalenej ocele (napr. aj nesprávnym brúsením) a následným pomalým ochladením dochádza k zmene martenzitickej štruktúry ocele na feritickú, ktorá ale má už úplne iné a pre ostrie noža nevhodné vlastnosti. Čepeľ noža tzv. nedrží ostrie. Dá sa to opraviť, ale tento proces je dosť náročný a nožiarski majstri si ho chránia ako výrobné tajomstvo.

Keďže tlak kotúča na čepeľ noža je optimálne nastavený  od výrobcu 

  • nedochádza k prehrievaniu čepele (čepeľ nie je tepelne namáhaná – preto si dlhodobo udrží vlastnosti ktoré jej boli dane vo výrobe) ,
  • nie je potrebné žiadne mazanie ani chladenie počas brúsenia

 

Kotúče majú tvarovaný povrch aby bol spolu s vedenim čepele noža docielený optimálny uhol brúsenia.

Povrch kotúčov v prvom stupni je tvorený diamantovými zrnami s požadovanou zrnitosťou. Tým je zabezpečené len veľmi nepatrné opotrebenie brúsnej plochy a počas celej životnosti kotúča nedochádza k jej tvarovej zmene, ktoré je také typické pri keramických brúsnych kotúčoch. Preto odpadá zrovnávanie brúsnej plochy nevyhnutné u keramických kotúčov.

Kotúče v druhom stupni sú patentovo chránené. Výrobca vyvinul kotúče z materiálu (ktorý sa podobá tvrdšej gume) do ktorého sú difundované mikroskopické brúsne zrná. Zlozenie je predmetom patentovej ochrany.

 

Životnosť kotúčov uvádza výrobca na cca 2000 až 3000 obťahov stredne veľkého noža (cca 15cm čepeľ) štandardnej kvality.

Po tomto čase je možné vykonať ešte cca 1 000 obťahov ale brúsenie už nebude také intenzívne.

Náhradné kotúče máme samozrejme tiež v ponuke. Keďže pri výmene je potrebné stroj odkrytovať odporúčame výmenu zveriť odbornému servisu.


Vedenie noža – nôž je v každom stupni brúsky presne vedený pod rovnakým uhlom voči brúsnej ploche. Preto pre nabrúsenie noža je nutné odobrať len minimálne množstvo z povrchu čepele aby bol nôž znova dokonale naostrený. Tým je zabezpečené oveľa šetrnejšie brúsenie a aj dlhšia životnosť noža v porovnaní s brúsením z ruky, ktoré je pre svoju jednoduchosť azda najrozšírenejšie aj u „profesionálnych“ brúsičov.
Neodporúčame brúsiť nože na iných zariadeniach. Len vtedy si nože zachovajú optimálnu životnosť.
 

Čepeľ noža sa pri brúsení striedavo preťahuje rovnomernou rýchlosťou štrbinami v príslušnom stupni.

Štrbiny sú opatrené pružnými prítlačnými elementmi ktoré zabezpečujú správny a vždy jednaký uhol čepele noža voči brúsnej ploche kotúča.

Je to síce detail ale najpodstatnejší vzhladom na životnosť vašich nožov.

Pri úplne prvom brúsení dochádza k tzv. formátovaniu noža. V niektorých prípadoch (najmä keď bol nôž brúsený neodborne) je tato operácia dlhšia – brúska musí zbrúsiť čepeľ do požadovaného tvaru kedy dochádza k úberu z povrchu aj niekoľko desatín mm.

Následné brúsenie je ale už otázkou dvoch – troch obťahov v každej štrbine (samozrejme počet závisí od miery zatupenia ostria od posledného brúsenia).


Najdôležitejšia je ihla.

Nôž sa musí striedavo preťahovať jednotlivými štrbinami prvého stupňa dovtedy, ihla

pokiaľ sa pozdĺž celého ostria nevytvorí ihla. Vzhľadom na nepatrné odoberanie materiálu v nasledovnom stupni nemá význam prejsť na ďalší stupeň pokiaľ nebola v predchádzajúcom stupni vytvorená ihla (nepatri pre zúbkované nože, alebo len pri doleštení noža v druhom stupni – keď sa nebrúsi v prvom stupni).

Ak je vytvorená ihla prechádzame na doleštenie ostria v druhom stupni, kde nôž získa doslova žiletkovú ostrosť.

 

Nabrúsiť nože v tejto brúske je veľmi jednoduché, nenáročné a zvládne ho po krátkom zaškolení aj menej technicky zdatná obsluha. Preto si môžete nôž nabrúsiť vždy, ako náhle máte pocit že už nereže tak ako ste zvyknutý.

 

Pamätajte! Ostré nože sú bezpečné nože, pretože očakávate, že ostré budú, rešpektujete to a na krájanie potrebujete menej sily. Majte ale vždy na pamäti, že rezná hrana je po nabrúsení neuveriteľne ostrá!

 

Na výrobky je poskytovaná štandardná 2-oj ročná záruka.

 

Copyright 2014 - 2024 © Brúsky na nože a nožnice
Dom a záhrada » Bývanie a doplnky » Kuchyne » Kuchynské náčinia » Brúsky na nože